nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

KAI/g

dodane 27.05.2007 13:13

Parlamentarzyści mają patronkę

Matka Boża Trybunalska została 26 maja ogłoszona patronką polskich parlamentarzystów. Na Rynku Starego Miasta w Piotrkowie Trybunalskim odprawiono nabożeństwo dziękczynne za koronację obrazu, któremu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. On też podczas Eucharystii odczytał dekret Stolicy Apostolskiej ogłaszający Matkę Bożą Trybunalską patronką parlamentarzystów. Słowo Boże wygłosił abp Kazimierz Nycz. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele sejmu, senatu oraz władz regionu i miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

Ks. Dariusz Kowalczyk, warszawski prowincjał jezuitów, wyraził nadzieję, że dzisiejsza uroczystość będzie początkiem modlitwy za parlamentarzystów "od prawicy po lewicę, aby ustanawiali dobre prawo, służące dobru wspólnemu”.

Cudowny obraz ofiarowany został w 1580 r. Trybunałowi Koronnemu, który miał swoją siedzibę właśnie w Piotrkowie i był pierwszym sądem apelacyjnym w Europie. W tym mieście rozpoczął swoje prace polski parlament, który odbył tam sto swoich sesji. Zarówno posłowie, jak i sędziowie Trybunału obradowali w obecności Obrazu Matki Bożej Trybunalskiej.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione