nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP/k

dodane 24.05.2007 11:54

Uczniowie z liceów plastycznych w plenerze

Ok. 30 uczniów liceów plastycznych z całej Polski zjechało po raz 15 do Bydgoszczy na plener rzeźbiarski. W ciągu dziesięciu dni młodzi artyści ciosać będą z drewna plenerowe siedziska.

Licealiści - rzeźbiarze, m. in. z Opola, Łodzi, Katowic, Szczecina, Tarnowa oraz Bydgoszczy, pracują na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w podbydgoskim Myślęcinku, jednym z największych tego typu kompleksów leśnych w kraju. Do dyspozycji artystów oddano 40 metrów sześciennych topolowego drewna.

"Plenery rzeźbiarskie wrosły już w pejzaż Myślęcinka, bo rodziły się razem z parkiem. Zrazu nieformalnie, by 15 lat temu stać się wreszcie stałym miejscem spotkań przyszłych artystów dłuta" - wspomina Lech Kasprzykowski, wieloletni komisarz plenerów.

Przygotowania do pleneru rozpoczęły się od oceny projektów rzeźb przygotowanych przez młodzież. Jedynym ograniczeniem jest funkcja dzieł - muszą być to siedziska z obowiązkowo zawartymi w nich elementami animalistycznymi.

Na realizację planów rzeźbiarze mają czas do 1 czerwca. Wtedy w samo południe zbierze się jury złożone z artystów - wykładowców liceów plastycznych.

Prace nad rzeźbami odbywają się na ogólnodostępnych terenach rekreacyjnych parku, a ich obserwacja jest dużą atrakcją dla licznie odwiedzających to miejsce mieszkańców Bydgoszczy.

Owocem dotychczasowych plenerów jest około 80 siedzisk, rozlokowanych w całym parku.

W tegorocznej edycji zespół z Katowic pracuje nad pawiem, młodzież z Zamościa tworzy modliszkę, Szczecin - łasicę, Tarnów – wiewiórki, a Bydgoszcz – jaszczurki. Gospodarze przygotowują także kompozycję przestrzenną pod tytułem "Zakurzona grzęda".

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione