nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

dziennik/k

dodane 24.05.2007 11:38

Gorące źródła na Marsie

Naukowcy znaleźli kolejne potwierdzenie przypuszczeń, że na Marsie być może istnialo kiedyś życie. Badający powierzchnię planety robot Spirit trafił na ślady krzemionki.

Może to oznaczać, w tym miejscu biło kiedyś gorące źródła.

"To było zaskakujące. Nigdy przedtem nie widzieliśmy na Marsie czegoś podobnego" - mówi Steve Squyres z uniwersytetu Cornell, należący do zespołu naukowców NASA badających powierzchnię planety.

Robot Spirit bada krater Gusiewa, położony na południe od marsjańskiego równika. To tam odkryto pod cienką warstwą gleby jasne minerały. Była to w 90 proc. czysta krzemionka.

Krzemionka jest jednym z najczęściej występujących minerałów na Ziemi. Często występuje w gorących źródłach, w których woda wchodzi w reakcje chemiczne ze skałami.

Steve Ruff z uniwersytetu stanu Arizona twierdzi, że tak wysoka zawartość krzemionki w glebie występuje na Ziemi jedynie tam, gdzie woda przesiąkała przez skały.

Naukowcy zebrali już dowody wskazujące na dużą ilość lodu wodnego na biegunach Marsa, natrafili na oznaki wody pod powierzchnią planety oraz na wyraźne ślady działania wodny na powierzchni.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione