nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

PAP/k

dodane 21.05.2007 08:53

Księżyc zakryje Saturna

Wieczorem 22 maja Księżyc zakryje i odkryje Saturna. Zjawisko będzie dobrze widoczne z całego terenu Polski - informuje dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Księżyc na swojej drodze na sferze niebieskiej przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z zakryciem brzegowym, w którym Księżyc +muska+ obiekt. Wtedy gwiazda chowając się za wzniesienia na powierzchni Srebrnego Globu mruga do nas wielokrotnie" - mówi astronom.

Z zakryciem jasnej planety będziemy mieli do czynienia w nocy z 22 na 23 maja. Będący tuż przed pierwszą kwadrą Księżyc, swoim ciemnym brzegiem, zakryje jedną z jaśniejszych planet - Saturna.

Saturn świeci obecnie blaskiem porównywalnym z jasnością najjaśniejszych gwiazd na niebie, więc jego zniknięcie za tarczą Srebrnego Globu, a potem pojawienie się, będzie na pewno zjawiskiem efektownym.

"Warunki do obserwacji na terenie naszego kraju będą bardzo dobre. Oba ciała będą znajdować się około 30-40 stopni nad horyzontem, a więc na tyle wysoko, że w obserwacjach nie powinny przeszkadzać nam budynki, drzewa czy łuna miejska" - dodaje dr Olech.

Zakrycie zacznie się w okolicach godziny 21:20. Jego dokładny czas zależy od współrzędnych geograficznych miejsca obserwacji np. w Szczecinie początek zjawiska wydarzy się o 21:17, a w Krośnie o 21:29. Odkrycie Saturna, widoczne przy jasnym brzegu tarczy Księżyca, będzie można obserwować w okolicach godziny 22:30 (od 22:24 do 22:34 w zależności od lokalizacji).

"Jeśli pogoda dopisze, Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie zorganizuje pokaz tego ciekawego zjawiska. Pokaz ten rozpocznie się o godzinie 21:00 i będzie miał miejsce na tarasie Centrum przy ul. Bartyckiej 18" - zachęca astronom.

"Co ciekawe, noc później Księżyc zakryje jeszcze Regulusa - jasną gwiazdę z konstelacji Lwa" - dodaje.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione