nasze media MGN 06/2021

PAP/k

dodane 10.05.2007 12:15

Powstaje internetowa historia życia

Wszystkie gatunki roślin i zwierząt zostaną opisane w internetowej "Encyklopedii życia".
Takie zadanie powzięli do zrealizowania naukowcy z całego świata.
Ma im to zająć 10 lat.

"Encyklopedia życia będzie miała hasło dla każdego nazwanego gatunku" - powiedział kierujący projektem James Edwards. "Na chwilę obecną, jest to 1,8 mln gatunków" - dodał.

Warty 100 mln dolarów projekt ma stanowić pomoc dla wszystkich, począwszy od uczniów odrabiających prace domowe z biologii, po przez rządy państw planujące ochronę zagrożonych gatunków, aż po samych naukowców.

Darmowa encyklopedia początkowo skoncentruje się na zwierzętach i roślinach, z czasem obejmie też grzyby i bakterie. Ostatecznie uwzględnione zostaną również skamieliny.

Wszystkie gatunki będą szczegółowo opisane, zilustrowane fotografiami, mapami i nagraniami wideo, oraz ścieżkami dźwiękowymi. Dzięki licznym odnośnikom będzie można dotrzeć do naukowych prac na pożądany temat. Internauci będą mieli możliwość zamieszenia własnych fotografii prezentowanych gatunków.

"Interaktywne zoo", jak alternatywnie nazywają encyklopedię autorzy, będzie nieustannie aktualizowane o nowe gatunki. Zdaniem Edwardsa, może ich być na Ziemi od 8 do 10 mln, choć niektóre oszacowania mówią nawet o 100 mln.

W przedsięwzięciu udział bierze wiele prestiżowych instytutów i uczelni m.in. Instytut Smithsona i Uniwersystet Harvarda

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione