nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

polskieradio/k

dodane 09.05.2007 09:43

Pantery z Borneo

Do niedawna sądzono, pantery żyjące na Borneo i Sumatrze należą do tego samego gatunku, co pantery szare, zamieszkujące kontynentalną część południowo-wschodniej Azji.

Tymczasem przeprowadzone niedawno badania wykazały, że są to dwa, zupełnie odrębne gatunki, które rozdzieliły się w toku ewolucji blisko 1,4 miliona lat temu!

Porównując DNA obydwa gatunki różnią się między sobą tak, jak np. lew od tygrysa - wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z National Cancer Institute w USA.

Neofelis diardi - pantery szare z Borneo, urastają do ponad metra długości (licząc bez ogona). Mają najdłuższe kły (w stosunku do wielkości ciała) spośród wszystkich współczesnych gatunków kotowatych.

Szacuje się, że na Borneo żyje od 5 do 11 tysięcy tych drapieżników. Nieco mniejsza populacja (od 3 do 7 tysięcy) zamieszkuje Sumatrę.

Odkrycie to po raz kolejny zwróciło oczy świata na Borneo i problem masowego wycinania tropikalnych lasów deszczowych.

Ale to właśnie dzięki tego typu odkryciom, w lutym 2007 roku, rządy Brunei Darussalam, Indonezji i Malezji podpisały deklarację o objęciu ścisłą ochroną obszaru gór zwanego Sercem Borneo.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione