nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

KAI/k

dodane 08.05.2007 11:23

Pierwszy katolicki kościół w Azerbejdżanie

Nuncjusz apostolski w trzech krajach kaukaskich abp Claudio Gugerotti konsekrował w Baku kościół pw. Niepokalanego Poczęcia - pierwszą od ponad 70 lat świątynię katolicką w Azerbejdżanie.

W jej ołtarzu umieszczono relikwie apostoła Bartłomieja, który - zgodnie z wielowiekową tradycją - głosił wiarę chrześcijańską na ziemiach dzisiejszego Azerbejdżanu, jak również bł. Mikołaja Czarnieckiego - biskupa greckokatolickiego z Ukrainy, męczennika, oraz świętych salezjańskich: Jana Bosco, Marii Dominiki Mazzarello i Dominika Savio.

Kamień węgielny pod budowę pierwszego od przeszło 70 lat kościoła katolickiego w Baku poświęcił 11 września 2005 r. ówczesny prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe. Niewielka, ponad 200-osobowa społeczność katolicka w stolicy Azerbejdżanu nie miała dotychczas własnej świątyni i korzystała z wynajmowanego pomieszczenia, które nie zawsze było w stanie zmieścić wszystkich chętnych.

Szczególnie tłoczno bywało w duże święta, np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Nowy kościół odznacza się dużą pojemnością i jest utrzymany w nowoczesnym stylu, bez typowych dla dawnych świątyń elementów gotyckich czy barokowych.

Kościół katolicki w Azerbejdżanie, liczy ponad 300 wiernych (na ok. 8 mln mieszkańców, z których 95 proc. to muzułmanie).

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione