nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

IAR/k

dodane 08.05.2007 09:49

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa nad III Rzeszą

Europa obchodzi dzisiaj Dzień Zwycięstwa - 62 rocznicę kapitulacji Trzeciej Rzeszy i zakończenia drugiej wojny światowej w Europie. Tylko Rosjanie obchodzą tę rocznicę jutro.

Akt kapitulacji Trzeciej Rzeszy został podpisany dwa razy. Po raz pierwszy - 7 maja 1945 roku we francuskim Reims. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23.01 w dniu 8 maja.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Harry Truman i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill ogłosili jednocześnie 8 maja jako V-E Day, czyli Victory in Europe Day.

Natomiast przywódca ZSRR, Józef Stalin nie uznał niemieckiej kapitulacji z 7 maja. Z przyczyn politycznych alianci zgodzili się, by Niemcy podpisali akt kapitulacji jeszcze raz. Nastąpiło to 8 maja w radzieckiej kwaterze głównej w Karlshorst pod Berlinem o godzinie 22.16 czasu środkowoeuropejskiego. Zgodnie z czasem moskiewskim było to już po północy, czyli 9 maja, i tę właśnie datę Stalin uznał za Dzień Zwycięstwa.

Dzień Zwycięstwa w Polsce oraz innych krajach bloku komunistycznego także obchodzony był 9 maja. Dopiero od 1990 roku obchodzimy go 8 maja, razem z całą Europą. Jedynie Rosja została przy 9 maja.

Zdaniem Profesora Pawła Wieczorkiewicza z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku, dla Niemców rocznica zakończenia drugiej wojny światowej jest jedną za najstraszniejszych dat w historii, bo wojny nie przegrał Hitler ani naziści, tylko cały naród.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione