nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

dziennik.pl/g

dodane 07.05.2007 16:35

Odkryto pamiętniki matki Stalina

Bał się ojca-alkoholika, chciał się kształcić, pomagał biednym rodzicom, a nawet płakał - taki obraz Józefa Stalina, krwawego dyktatora, który nakazał wymordować miliony ludzi, wyłania się z pamiętników jego matki. Dokumenty odnaleziono właśnie w gruzińskich tajnych archiwach.

Pamiętniki matki jednego z największych tyranów w historii świata znaleziono w jednym z sowieckich archiwów w Gruzji. Jekatarina Dżugaszwili o swoim synu nie pisze w nich inaczej niż Soso - pieszczotliwie zdrabniając imię Józef. Jest w nim niemożliwie zakochana i całkowicie zachwycona. Przyznaje, że po tym, jak wcześniej straciła dwoje dzieci, Józef był dla niej darem od Boga.

Keke - jak nazywana była Jekatarina Dżugaszwili - wspomina choroby i tragedie, jakie spadały na jej syna. O tym, że o mało nie został inwalidą, i że żył w ciągłym strachu przed ojcem-alkoholikiem. "Jak tylko usłyszał, że ojciec śpiewa pijackie pieśni na ulicy, od razu do mnie przybiegał i prosił, żeby pozwolić mu iść do sąsiadów i tam poczekać, aż ojciec zaśnie" - pisze matka Stalina.

Z pamiętników wynika, że Józef był bardzo mocno związany z matką. To ona starała się spełnić jego marzenie i pozwolić mu się uczyć. Stalin miał być duchownym. Kiedy matka wiozła go do seminarium w Tbilisi, Soso nagle zaczął płakać: "Mamusiu, a co jeśli ojciec znajdzie mnie i będzie kazał mi zostać szewcem? Ja chcę się uczyć. Prędzej umrę, niż zostanę szewcem!" - miał zarzekać się czerwony dyktator. Wtedy matka pocałowała go i wytarła mu oczy.

Keke wspomina, że nie podobały się jej rewolucyjne plany syna. "Ty, mój jedyny syn, nie dobijaj mnie... jak masz niby pokonać imperatora Mikołaja?" - mówiła mu, gdy pojechała do niego z wizytą. Józef wtedy objął ją i powiedział, że nie ma żadnych złych zamiarów. "To było jego pierwsze kłamstwo" - wspomina matka tyrana.

Jekatarina, z zawodu szwaczka, nigdy nie przeniosła się do Moskwy. Nie chciała przyjechać na Kreml - umarła w maleńkim mieszkaniu w Gruzji. A Stalin nigdy nie dowiedział się, że pisała pamiętniki. Na pewno by mu się to nie spodobało. W archiwach jest jego zarządzenie, by w żadnej gazecie nie publikować wywiadów z jego matką.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione