nasze media Najnowszy numer GN 06/2021

PAP/k

dodane 07.05.2007 11:44

Odkrycie grobowca w Chinach

Archeolodzy odkryli we wschodnich Chinach grobowiec sprzed 2500 lat, w którym zostało pochowanych 40 osób – donosi serwis internetowy Perth Now.

Odkrycia dokonano w wiosce Lijia w rejonie Jing'an, w prowincji Jiangxi we wschodnich Chinach. Znalezisko pochodzi z czasów Wschodniej Dynastii Zhou (770-221 r. p.n.e.).

Jak wyjaśnił Fan Changsheng, dyrektor Instytutu Archeologii Prowincji Jiangxi, liczba trumien odnalezionych w grobowcu jest niezwykła, jak na ten okres w historii Chin.

Naukowcy nie znają jeszcze przyczyny tak licznego pochówku w jednym grobowcu, ani nie wiedzą, czyje szczątki znajdują się w trumnach. Zespół ekspertów wkrótce rozpocznie proces delikatnego otwarcia trumien.

Zdaniem archeologów, znalezisko dostarczy wielu cennych informacji do badań obrzędów pogrzebowych, stylu życia i relacji społecznych ludzi zamieszkujących przed wiekami tą część kraju.

Prace prowadzone przez naukowców udaremniły próby obrabowania grobowca przez łowców skarbów, którzy wcześniej dostali się do niego. Część przedmiotów z grobowca została wyniesiona, ale same trumny pozostały nienaruszone.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione