nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

KAI/k

dodane 07.05.2007 10:41

Organista z Pucka Rycerzem Zakonu Świętego Sylwestra

Benedykt XVI przyznał Order Rycerski św. Sylwestra Franciszkowi Rychertowi, od 51 lat organiście i dyrygentowi z Pucka. Tym samym podniósł go do godności Rycerza Zakonu Świętego Sylwestra.

Franciszek Rychert jest ojcem czworga dzieci, w tym trzech synów, kapłanów. Od 35 lat pracuje w nadmorskiej parafii w Pucku.

Dokument papieski, podpisany przez kard. Tarcisio Bertone, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, przekazał laureatowi podczas liturgii w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. W liście mowa o zasługach Franciszka Rycherta dla Kościoła katolickiego i społeczeństwa, dbałości o ich dobro i wzrost.

W 1991 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II Franciszek Rychert, uhonorowany został odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice, Za Kościół i Papieża. Order Rycerski św. Sylwestra przyszedł nieoczekiwanie. - Jak grom z jasnego nieba. Nie spodziewałem się, bo z jakiej racji? Robiłem to, co zawsze, najlepiej jak potrafię, a tu taka nagroda - opowiada Franciszek Rychert.

Pierwszą placówkę Franciszek Rychert objął pięćdziesiąt jeden lat temu u sióstr wincentek w Kartuzach, skąd pochodzi. Już jako ojciec trójki dzieci wraz z żoną w październiku 1972 roku przenieśli się do Pucka, gdzie zwolniła się posada organisty w parafii pw. św. Piotra i Pawła.

Do swojej pracy pan Franciszek chodzi z przyjemnością.


____________
Order Rycerski św. Sylwestra, Equester Ordo Sancti Silvestri Papae, ustanowił Grzegorz XVI w 1841 roku dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznanie odznaki jest równoznacznie z przystąpieniem do Zakonu Rycerzy Św. Sylwestra, przyjęciem godności szlacheckiej i tytułu rycerza. Orderem honorowane są osoby świeckie, nie tylko katolicy, którzy wsławili się prawością życia, pracą na rzecz Kościoła i społeczeństwa, a również za wybitne osiągnięcia w dziedzinach nauki i sztuki. Odznaka orderowa ma postać złotego emaliowanego krzyża maltańskiego, na awersie widnieje wizerunek św. Sylwestra, a na rewersie napis: "1841 Gregorius XVI restituit".

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione