nasze media Mały Gość 04/2024

RV/g

dodane 21.04.2007 20:34

Nieochrzczone dzieci idą do raju

Dzieci, które umierają bez chrztu przeznaczone są do Raju. Do takiego wniosku doszła Międzynarodowa Komisja Teologiczna.

Przez wieki wierzono, że dzieci nieochrzczone zamiast raju czeka otchłań, czyli tzw. limbus puerorum (ani piekło ani czyściec).

Członkowie Komisji Teologicznej, kierowanej obecnie przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Williama Levadę, stwierdzili z naciskiem, że "ludziom coraz trudniej zaakceptować to, że Bóg jest sprawiedliwy i miłosierny, a jednocześnie pozbawia dzieci, które nie popełniły grzechów, wiecznego szczęścia".

O. Luis Ladaria SJ, sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej, powiedział, że podstawowe racje to przede wszystkim nieskończone miłosierdzie Boga. Jezus przyszedł na świat zbawić wszystkich ludzi, a szczególną bliskość okazywał dzieciom. Te racje prowadzą do nadziei na zbawienie tych dzieci, które umierają bez Chrztu.

Papież Benedykt XVI, jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary wytyczył studia nad tym zagadnieniem, prawdopodobnie w uzgodnieniu z Janem Pawłem II. Udzielił oczywiście zgody na opublikowanie nowego dokumentu.

« 1 »