nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/k

dodane 20.04.2007 16:45

Wychowanie patriotyczne w szkole

Pilotażowy, regionalny program wychowania patriotycznego młodzieży wprowadzi w tym roku do gimnazjów i liceów kuratorium oświaty w Kielcach.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wykorzystać doświadczenia w tym zakresie w całej Polsce.

„Coraz słabszy jest bowiem związek emocjonalny młodego pokolenia Polaków ze swoim krajem i regionem” – powiedział w Kielcach minister Przemysław Gosiewski.

Szczególna rola w edukacji patriotycznej przypadnie powstającemu w Kielcach, Muzeum Czynu Niepodległościowego. Mieścić się ono będzie w dawnym więzieniu, miejscu kaźni ofiar faszyzmu i komunizmu.

Władze miasta udostępnią tę placówkę m.in. młodzieży do prezentacji historycznych pamiątek i organizowania międzypokoleniowych spotkań.

Zaplanowano również serię wystaw poświęconych bogatej tradycji niepodległościowej regionu świętokrzyskiego, wycieczki do miejsc walk narodowo-wyzwoleńczych, rajdy historyczne i plenerowe rekonstrukcje wydarzeń. Przygotowano też zestaw odpowiednich lektur i innych pomocy dydaktycznych.

Zgodnie z założeniami, wychowanie patriotyczne ma być wprowadzone w świętokrzyskich szkołach od września, w ramach różnych przedmiotów, począwszy od pierwszej klasy gimnazjalnej i licealnej.

« 1 »