nasze media MGN 10/2020

PAP/k

dodane 16.04.2007 11:36

Wiosenne ptaki w internecie

Przez osiem tygodni tysiące obserwatorów z całej Europy obejrzy w internecie wiosenne powroty: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki.

Dzięki przesyłanym codziennie informacjom, można na bieżąco śledzić na internetowej mapie Spring Alive jak wraz z ptakami, do Europy powraca wiosna - informuje Danuta Pawlak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Akcja ma na celu zaangażowanie jak największej liczby sympatyków przyrody w pozyskiwanie informacji o wiosennych obserwacjach bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka i kukułki w całej Polsce.

"Zmiany w przyrodzie wywołane zmianami klimatycznymi, powodują, że ptaki rozpoczynają wiosenne wędrówki do Polski wcześniej niż 20 lat temu. Przykładowo termin przylotu pierwszego bociana do zachodniej Polski przyspieszył się o ok. 10 dni w porównaniu z początkiem roku 1980 a jaskółki dymówki zmienił się o tydzień" - informuje Danuta Pawlak.

W Polsce pierwsze bociany pojawiły się już na początku marca. Jednak zdaniem ornitologów obserwujących te ptaki przelatujące nad Bosforem, największej grupy można spodziewać się w tych dniach. "Bociany przybywają do Polski w stadach, których widok jest zawsze dużym przeżyciem dla obserwatora w każdym wieku" - tłumaczy Pawlak.

Niedługo po bocianach, rozpoczyna się intensywny okres przylotów jaskółek dymówek. Ptaki te, aby dolecieć do kraju pokonują ponad 10 tys. km w ciągu czterech tygodni.

Dymówki najchętniej powracają w okolice wiejskie i zakładają gniazda we wnętrzach zabudowań gospodarskich a nawet w kościołach.

Kukułki, inne z ptasich posłańców wiosny, przylatują do Polski w drugiej połowie kwietnia. Najchętniej osiedlają się na obrzeżach lasów i łąk. Nie łatwo jest je zaobserwować, ponieważ są niezwykle płochliwe. Można je jednak rozpoznać po charakterystycznym kukaniu. Kukułki nie wychowują swoich piskląt, a jajka "podrzucają" innym ptakom. Już w lipcu, jako jedne z pierwszych, rozpoczynają podróż powrotną do Afryki.

"Mieszkańcy miast z łatwością będą mogli zaobserwować jerzyki, które przybywają do nas z początkiem maja i bardzo chętnie zakładają gniazda w szczelinach wysokich budynków lub w otworach wentylacyjnych. Choć niepozorne, posiadają niezwykłe zdolności: latają z prędkością ponad 100 km/h, praktycznie nie lądują na ziemi i potrafią spać w locie" - tłumaczy Danuta Pawlak.

W ramach udziału w Spring Alive sympatycy ptaków oraz dzikiej przyrody z całej Polski mogą prowadzić obserwacje w najbliższym otoczeniu, a następnie rejestrować je na stronie www.springalive.net do 21 czerwca tego roku.

Uzyskane wyniki można nadsyłać także drogą pocztową na adres: OTOP, ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki. Jak mówią organizatorzy akcji, autorzy najbardziej interesujących obserwacji otrzymają nagrodę niespodziankę.

Internauci mogą na bieżąco, śledzić życie i zwyczaje bocianów dzięki kamerze zainstalowanej przy bocianim gnieździe w Przygodzicach. Wystarczy wejść na stronę internetową www.bociany.ittv.pl/aplet/index.htm

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione