nasze media MGN 10/2020

dziennik.pl/g

dodane 13.04.2007 17:16

Odkryto gen powodujący otyłość

Brytyjscy naukowcy odkryli w ludzkich komórkach gen, który odpowiada za nadwagę. Dzięki temu będzie można tworzyć leki, unieszkodliwiające gen i umożliwiające powrót do normalnej wagi.

Gen nazwano FTO. Odkryli go naukowcy z Oxfordu, i to przypadkiem. Badali cukrzyków cierpiących na nadwagę. Przez długi czas błądzili, bo myśleli, że tendencja do tycia jest zapisana w takich genach, które są już naukowcom znane. Wydawało im się, że otyłość i cukrzyca to efekt nieszczęśliwej kombinacji tych genów.

Nic z tych rzeczy. Okazało się, że 2 tys. przebadanych cukrzyków ma w komórkach niezbadany dotąd gen. Zaczęto się mu przyglądać i porównywać go z genami 37 tys. innych osób. Wysiłek się opłacał. Z badań wynika, że człowiek może dziedziczyć FTO w dwóch wariantach. Jeden wariant jest nieszkodliwy, drugi natomiast powoduje otyłość.

Badania wyjaśnią, dlaczego drugi wariant FTO jest taki złośliwy. Kiedy naukowcy go rozpracują, zaczną myśleć nad lekami nowej generacji. Te mogą wybawić miliony ludzi na całym świecie od cierpienia związanego z nadwagą.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione