nasze media MGN 10/2020

KAI/g

dodane 12.04.2007 22:03

Otwarcie domu urodzin Benedykta XVI

Dom, w którym urodził się Benedykt XVI zostanie otwarty 15 kwietnia, w przeddzień 80. rocznicy urodzin papieża - ogłosił burmistrz Marktl am Inn w Bawarii, Hubert Gschwendtner. Joseph Ratzinger spędził w tej bawarskiej miejscowości dwa pierwsze lata swego życia. W tamtejszym kościele św. Oswalda został też ochrzczony.

W budynku jest 9 pokoi o łącznej powierzchni ponad 300 m kwadratowych.
Burmistrz zapowiedział, że w pochodzącym z połowy XVIII w. domu znajdzie się wystawa, składająca się z dwóch części. Pierwsza, na parterze, dotyczyć będzie biografii papieża, zaś druga, na piętrze - jego teologii. Także na piętrze, w pokoju, w którym 16 kwietnia 1927 r. przyszedł na świat Joseph Ratzinger, można będzie zobaczyć jego metrykę i świadectwo chrztu. Wśród innych rzeczy osobistych jest krzyż, który kard. Ratzinger nosił na piersiach jako arcybiskup Monachium i Fryzyngi. W domu-muzeum można będzie także zobaczyć trwający 50 minut film o życiu przyszłego papieża.

Od czasu, gdy w kwietniu 2005 r. Joseph Ratzinger został papieżem, do liczącego 2,7 tys. mieszkańców Markt am Inn przybyło już prawie 250 tys. turystów. Swe rodzinne miasteczko odwiedził także Benedykt XVI, który przybył tu podczas wizyty w Bawarii we wrześniu 2006 r.

Otwarcie domu poprzedzi Msza św. za Benedykta XVI, którą odprawi w kościele św. Oswalda bp Wilhelm Schraml z Pasawy. Natomiats 16 kwietnia z okazji urodzin papieża odbędzie się procesja ze świecami oraz puszczanie balonów. Zostanie też zasadzona sadzonka winorośli w ogrodzie domu-muzeum Benedykta XVI. Wieczorem jego imię otrzyma rynek, przy którym stoi zarówno dom, jak i kościół parafialny.
Od 1977 r. Joseph Ratzinger jest honorowym mieszkańcem Marktl am Inn.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione