nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

dziennik.pl/g

dodane 12.04.2007 15:59

Nadzieja na wyleczenie cukrzycy

Trzynastu młodych cukrzyków leczonych insuliną całkowicie odstawiło zastrzyki. Niektórzy z nich nie kłuli się nawet przez trzy lata! Wszystko za sprawą brazylijskich naukowców, którzy przeszczepili cukrzykom ich własne komórki macierzyste.

To przełom. Takie efekty uzyskano po raz pierwszy w historii medycyny. Komórki macierzyste do przeszczepu lekarze pobrali z krwi samych pacjentów. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania - poziomy cukru we krwi chorych wróciły do normy. Bez dodatkowego leczenia.

Nie wgłębiając się w medyczne szczegóły, pomysł polega na tym, aby komórki macierzyste zregenerowały uszkodzoną trzustkę, która produkuje u chorego zbyt mało insuliny. Eksperyment przeprowadzono w Brazylii, gdyż... amerykańscy lekarze nie byli nim zainteresowani. Nad całością badań czuwali tamtejsi etycy.

Cukrzyca powoli staje się ogólnoświatowym problemem. Coraz więcej ludzi na nią choruje, a ponieważ jest bardzo droga w leczeniu, pochłania ogromne pieniądze z budżetu. Teraz pojawiła się nadzieja na zatrzymanie choroby.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione