nasze media Mały Gość 04/2024

Radio Watykańskie

dodane 12.04.2007 11:47

Galeria królów w Katedrze

Wizerunki pięciu polskich władców, którzy koronowali się w Gnieźnie umieszczono w kruchcie południowej katedry gnieźnieńskiej. Obrazy, na podstawie słynnego pocztu Jana Matejki, wykonał prof. Zbigniew Sałaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

„U Chrobrego na przykład pojawia się włócznia, ta prawdziwa, która mieści się na Wawelu. U Matejki jest to włócznia bojowa. W portrecie Mieszka II jest zagadka, dlaczego jedna z głów królewskich nie ma korony. Trzeba pogrzebać w historii i dowiemy się, że ta korona w pewnym momencie jego życia została wywieziona przez jego żonę do Saksonii” – wyjaśnia prof. Sałaj.

Jak przypomniał ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry, przez długi czas była ona nie tylko świątynią pierwszej na ziemiach polskich metropolii kościelnej, ale spełniała także rolę kościoła koronacyjnego. - Chcieliśmy o tym fakcie przypomnieć i stąd pomysł umieszczenia w jej wnętrzu wizerunków władców, którzy się w Gnieźnie koronowali - powiedział ks. Kasprowicz.

« 1 »