nasze media MGN 10/2020

PAP/g

dodane 08.04.2007 21:33

Internauci w bocianim gnieździe

Ponad 12 tys. internautów odwiedziło gniazdo bocianiej pary w Przygodzicach. Na kominie nieczynnej kotłowni mieszka tutaj para Przygoda i Dziedzic, która w ubiegłym roku dochowała się troje potomstwa -Przydzia, Dodzia i Adzi.

Transmisja obrazu, a także głosu ptaków na stronie internetowej, odbywa się dzięki umieszczonej przy gnieździe dyskretnej kamerze. Można oglądać ptaki i posłuchać klekotu dorosłych. Młode będą wydawać głosy przypominające miałczenie.

Bociany przyleciały na początku kwietnia. Internauci czekają teraz na pierwsze jajo i podglądają intensywne zalot - powiedział zastępca szefa Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków Paweł Dolata.

Z pięciu urodzonych w maju 2006 r. piskląt ocalały trzy. Jedno wypadło z gniazda podczas wichury, a drugie wyrzucili rodzice. Losy bocianiej pary i jej potomstwa oglądało wtedy ponad 2 mln ludzi z 84 krajów całego świata. Wśród nich byli mieszkańcy Burkina Faso oraz Papui Nowej Gwinei i mieszkający tam Polak, wykładowca na politechnice w Lae - powiedział Dolata.

Ogromna ilość odwiedzin na stronie www.pwg.otop.org.pl potwierdza, że pomysł na podglądanie sympatycznych boćków był bardzo dobry - ocenia Dolata.

W nagrodę, podglądacze mogą zobaczyć czym żywią się osobniki dorosłe, a później także ich pociechy. Rodzice przynoszą im do gniazda ryby z pobliskich stawów, a także myszy i żaby.

Podglądanie bocianów z Przygodzic odbywa się w ramach rozpoczętego wiosną ubiegłego roku projektu "Blisko bocianów", realizowanego przez OTOP. Jego celem jest przybliżenie miłośnikom przyrody życia i zachowania tych ptaków.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione