nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

IAR/k

dodane 29.03.2007 09:35

Doktorat honoris causa dla Normana Daviesa

Brytyjski historyk Norman Davis otrzymał doktorat honoris causa Unwersytetu Warszawskiego. Profesor znany jest Polakom, bo należy do nielicznych zagranicznych historyków zajmujących się dziejami naszego kraju. Jest autorem między innymi bestsellerowej książki "Powstanie '44", poświęconej Powstaniu Warszawskiemu, historii Polski "Boże igrzysko" oraz książki "Europa".

Promotor doktoratu profesor Henryk Samsonowicz podkreślił, że Norman Davis jest znakomitym ambasadorm naszego kraju. Kraj nasz dzięki uzyskuje wiarygodne świadectwo za granicą.(...)

Profesor Norman Davis w swoim wystąpieniu omówił ostatnich 200 lat historii Polski i Uniwersytetu Warszawskiego. Norman Davis odwołał się także do dzieł Jana Pawła II. Zdaniem historyka papież uczynił więcej niż ktokolwiek inny, aby położyć kres komunizmowi, a jego myślenie i kultura mówienia powinny być wzorem.

Profesor Davis przypomniał, że papież nie obrażał ludzi z poprzednich władz, a tylko wołał: "niech Duch Święty zstąpi na tę ziemię".

Brytyjski historyk ma już tytuł doktora honoris causa uniwersytetów: Gdańskiego, Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Jagiellońskiego. Jest także honorowym obywatelem Krakowa, Lublina i Wrocławia.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione