nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

KAI/k

dodane 29.03.2007 09:22

'Jezus z Nazaretu' Benedykta XVI

Książka "Jezus z Nazaretu. Od chrztu w Jordanie do Przemienienia" Benedykta XVI ukaże się w Polsce w połowie kwietnia - poinformował wydawca książki "Wydawnictwo M" z Krakowa.

Papieskie dzieło pojawi się na księgarskich półkach z okazji 80 rocznicy urodzin papieża, która przypada 16 kwietnia. Książka stanowi fragment większej całości dzieła Benedykta XVI poświęconego osobie Chrystusa.

Benedykt XVI przedstawia Jezusa Chrystusa jako postać rzeczywistą, historyczną, wykorzystując w tym celu najnowsze osiągnięcia nauki i ufa Ewangeliom na przekór wszystkim wątpiącym w ich historyczną wartość.

"Książka (...) stanowi wynik mojego osobistego szukania "oblicza Pana" (zob. Ps 27,8). Zatem każdemu wolno mieć przeciwne zdanie. Czytelniczki i czytelników proszę tylko o odrobinę sympatii, bez której niemożliwe jest jakiekolwiek zrozumienie" - napisał Benedykt XVI we wstępie do książki.(...)

Tłumacz dzieła o. Wiesław Szymona, dominikanin przypomina, że historia Kościoła nie zna takiego przypadku, że Papież jest autorem książki o Jezusie Chrystusie, podobnie jak przed Janem Pawłem II nie znała papieża, który by dokonał ponad stu podróży duszpasterskich, wielokrotnie odwiedzając wszystkie zamieszkałe kontynenty. Dominikanin przypomina, że jest to pierwszy tom pozycji zatytułowanej "Jezus z Nazaretu" Benedykta XVI oraz że dzieło swoje papież zaczął pisać jeszcze jako kard. Joseph Ratzinger.

Nie jest książka tylko dla specjalistów, nie ma w niej żadnych przypisów poza odniesieniami do Pisma Świętego i żadnej fachowej dokumentacji. "Mimo to niemal każde zdanie tej książki poświadcza niezwykłą erudycję Autora i głęboką znajomość tematu" - podkreśla o. Szymona i dodaje: "Mimo całej naukowej rzetelności nie ma ona w sobie nic z suchego doktrynerskiego stylu, charakterystycznego dla wielu teologicznych opracowań. Tak jak same Ewangelie - jej podstawowe źródło - książka ta chce prowadzić do Chrystusa".

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione