nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

wiara

dodane 16.03.2007 10:45

Kościół na Kamczatce

Na Kamczatce w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Pietropawłowsku Kamczackim rozpoczyna się budowa kościoła. Będzie to pierwsza sakralna budowla katolicka w tym regionie.

- Kościół jest budowany z błogosławieństwem naszego biskupa Cyryla Klimowicza, ordynariusza diecezji św. Józefa Irkucka. Tak jak nasza parafia, zostanie poświęcony św. Teresie od Dzieciątka Jezus - poinformował ks. Krzysztof Kowal, proboszcz parafii.

Pochodzący z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej kapłan po dziesięciu latach pracy duszpasterskiej w Polsce, w 2001 roku zdecydował się na pracę w Rosji, wśród potomków deportowanych Polaków, Litwinów, Białorusinów i Ukraińców.

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus istnieje od grudnia 1999 roku. Jej obszar jest 3,5 razy większy niż terytorium Polski, a diecezja św. Józefa w Irkucku, której podlega parafia, jest większa niż Europa. Na terenie parafii ks. Krzysztofa żyje ok. pół miliona ludzi, z czego tylko 50 osób to katolicy.

Do tej pory Msze św. były odprawiane w starym drewnianym domu i skromnej kaplicy, odremontowanej dzięki wsparciu organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not). Organizacja ta będzie również wspierać budowę nowego kościoła.

Pozwolenie na jego budowę udało się uzyskać po pięciu latach starań u władz i modlitw. - Nie dostaliśmy zgody na budowę w historycznym centrum miasta, ale Opatrzność zawiodła nas do innego odpowiedniego miejsca leżącego w sąsiedztwie Pacyfiku - powiedział ks. Kazimierz.

Koszt budowy świątyni, która ma pomieścić 100 osób, to ponad pół miliona euro. Cena jest wysoka, bo do budowy trzeba użyć specjalnych materiałów gdyż kościół stanie na terenie wulkanicznym.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione