nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

Radio Watykańskie/k

dodane 12.03.2007 09:11

Skazano pastora

Na 4 lata zesłania sąd w uzbeckim mieście Andiżan skazał za działalność religijną pastora zielonoświątkowców Dymitra Szestakowa. Zarzucono mu m.in. „nielegalne organizowanie grup religijnych”.

Podstawą oskarżenia były jego kazania, które wygłosił w czerwcu 2006 r. wobec wiernych protestanckiego związku wyznaniowego (Full Gospel Church). Nagrał je jeden z profesorów miejscowego uniwersytetu. Pastor Szestakow już od kilku lat prowadził w Uzbekistanie działalność misyjną. Miał nawrócić na chrześcijaństwo całe rodziny.

Uzbeckie służby specjalne nasiliły ostatnio działania przeciw grupom chrześcijan, zwłaszcza protestantów. Agenci sfilmowali 25 lutego uczestników niedzielnego nabożeństwa kościoła zielonoświątkowców w Karszi. Wypytywali ich też, jak stali się chrześcijanami i przez kogo ich gmina wyznaniowa jest finansowana.

Tamtejsi zielonoświątkowcy już 7 lat temu złożyli podanie o zatwierdzenie, ale dotychczas nie zostali zarejestrowani i ich działalność uważana jest za nielegalną.

Prawie 90 proc. ponad 25-milionowej ludności Uzbekistanu to muzułmanie. Z wyznań chrześcijańskich najliczniejsza jest tam rosyjska Cerkiew prawosławna, do której należy 9 proc. mieszkańców kraju. Katolików jest ok. 4 tys.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione