nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

Radio Watykańskie/k

dodane 06.03.2007 14:54

Archiwum filmu religijnego

W Turynie powstaje pierwsze we Włoszech archiwum filmu religijnego i misyjnego. Tworzą je wspólnie piemoncka prowincja kapucyńska oraz Ośrodek Produkcji Telewizyjnych i Multimedialnych NOVA-T, założony w stolicy Piemontu przez kapucynów w roku 1982.

Już od kilku lat turyńscy kapucyni związani z ośrodkiem NOVA-T katalogują i zbierają stare filmy o tematyce religijnej.

Wśród nich są filmy z Patagonii i Ziemi Ognistej, nakręcone w latach 20. zeszłego stulecia. Jest tam też film fabularny o Indianach, nakręcony we Włoszech pod koniec lat 20. przez misjonarzy ksawerianów.

Inny cenny materiał to film dokumentalny nakręcony przez franciszkanki misjonarki Maryi w Chinach w latach 40., na krótko przed dojściem tam do władzy komunistów.

Przypuszcza się, że we włoskich domach zakonnych znaleźć będzie można tysiące godzin ujęć filmowych. Włoscy kapucyni zamierzają też podjąć poszukiwania takich filmów za granicą.

Obejmą one zwłaszcza te kraje europejskie, gdzie tradycje zakonne i misyjne były w pierwszej połowie XX w. bardzo rozwinięte – a więc Francję, Belgię, Holandię, Niemcy, Austrię, Szwajcarię, Hiszpanię, Portugalię, Irlandię.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione