nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

PAP/sport-on.com/k

dodane 01.03.2007 11:56

Mono-ski - polscy alpejczycy na podium

W zawodach sportowców niepełnosprawnych w narciarstwie alpejskim o Puchar Dalekiego Wschodu, które odbyły się w Kangwon w Korei Południowej, Polacy - Jarosław Rola i Andrzej Szczęsny - zdobyli trzy medale.

Sportowcy używają nart typu - monoski. Jarosław Rola na monoski raz był drugi, raz trzeci. Szczęsny zdobył w slalomie medal srebrny.

Korea stara się o organizację zimowych igrzysk w 2014 roku i jednocześnie paraolimpiady, dlatego zawodom o Puchar Dalekiego Wschodu nadano imponującą oprawę.

Supernowoczesny ośrodek w Kangwon, oddany do użytku w grudniu 2006 roku, dysponuje sztucznie ośnieżonymi i w większości oświetlonymi trasami łącznej długości ponad 20 km.

Mono-ski jest nazwą dyscypliny sportowej, pozwalającej osobie niepełnosprawnej na uprawianie narciarstwa alpejskiego. W Polsce, niewielu ludzi jest w stanie skojarzyć sobie osobę, która na codzień porusza się wózkiem inwalidzkim z nartami... Jest to jednak możliwe!

Elementem głownym jest mono-ski-bob, czyli dokładnie dopasowany do ciała fotel spełniający rolę buta narciarskiego oraz zawieszenie, które dzięki amortyzatorowi w pewnym sensie imituje kolana.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione