nasze media Najnowszy numer MGN 02/2022

PAP/k

dodane 01.03.2007 11:34

Uczniowie z Torunia odkryli asteroidy

Maciej Małkowski i Piotr Tylenda, uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół im. prof. Stefana Banacha w Toruniu odkryli dwie nowe asteroidy. Ich odkrycie zostało potwierdzone 19 lutego przez harwardzkie Minor Planet Center i Międzynarodową Unię Astronomiczną. Pracę uczniów koordynował Bogdan Sobczuk, nauczyciel przedmiotów ścisłych, a obserwacje wykonane zostały w ramach programu Hands-On Universe, Europe realizowanego w Polsce przez Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii nauk.(...)

Maciej i Piotr Tylenda, którzy odkryli dwie nowe asteroidy, biorą udział w kampanii obserwacji drobnych ciał Układu Słonecznego zorganizowanej przez amerykański Astronomical Research Institute - ośrodek działający pod patronatem Global Hands-On Universe - stowarzyszenia skupiającego tego typu programy na całym świecie.

Wyniki ich pracy trafiają do mieszczącego się na uniwerytecie Harvarda Minor Planet Center – ośrodka gromadzącego informację o najmniejszych obiektach naszego układu planetarnego.

Najprawdopodobniej młodzi odkrywcy z Torunia będą mogli nazwać odkryte przez siebie ciała. Na razie oba obiekty posiadają jedynie oznaczenia Minor Planet - K07C54V i K07D49P.

Są to małe ciała - podobnych obiektów, o średnicy od kilku metrów do 1000 kilometrów, jest w Układzie Słonecznym nawet kilka milionów. Bardzo trudno jest oszacować rzeczywistą liczbę planetoid, dotychczas udało się odkryć 220 tysięcy tego typu ciał.(...)

"Odkrycie przez uczniów nowych obiektów to już naprawdę wielkie wydarzenie - przede wszystkim w ich życiu. Mam nadzieję, że będzie to dla nich kolejna motywacja do dalszego zdobywania wiedzy" - powiedział dr hab. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

  • 1
    Anonymous
  • 2
    Alex
  • 3
    maryniakopec
    ostatnia aktywność: 07.01.2020
    łączna liczba komentarzy: 36
  • 4
    gr3
  • 5
    wojas004
    ostatnia aktywność: 15.09.2019
    łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione