nasze media MGN 05/2024

KAI/k

dodane 16.02.2007 08:47

Beatyfikacja założyciela marianów

Beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela zgromadzenia księży marianów, odbędzie się 16 września w Licheniu.

Uroczystości przewodniczyć będzie kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Założone 334 lata temu przez o. Papczyńskiego (na portrecie) zgromadzenie działa dziś w kilkunastu krajach świata

Według marianów, świadectwa osób, które otrzymały łaski za wstawiennictwem o. Papczyńskiego, dotyczą często zdrowia ciężarnych matek i ich nienarodzonych jeszcze dzieci, uczniów, którzy mają trudności w uczeniu się i osób uzależnionych od alkoholu.

Od śmierci o. Papczyńskiego mija w tym roku 306 lat. Starania o jego beatyfikację marianie rozpoczęli w 50 lat po jego śmierci. Niestety, późniejsze burzliwe dzieje Polski - rozbiory i dwie wojny światowe - opóźniły znacznie ten proces. Dopiero w 1952 roku wznowiono proces beatyfikacyjny, a w 1992 roku ogłoszono Akt heroiczności cnót o. Stanisława Papczyńskiego.(...)

Założone przez o. Stanisława Papczyńskiego w 1673 roku zgromadzenie liczy dziś niespełna 600 księży, braci i tzw. mężów stowarzyszonych.

Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej, do posługi w sanktuariach. Od 58 lat są gospodarzami sanktuarium w Licheniu. Przez ten czas Licheń zyskał rangę ośrodka kultu Maryjnego o znaczeniu międzynarodowym.

« 1 »