nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

wiadomości24/k

dodane 26.01.2007 08:53

Obchody Dnia Islamu w Kościele w Polsce

Pod hasłem "Abraham - ojcem wiary" już po raz siódmy obchodzony będzie Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Dzień modlitw poświęcony islamowi ustanowiła w 2001 roku Konferencja Episkopatu Polski.

Główne obchody Dnia Islamu odbędą się w piątek wieczorem w Domu Rekolekcyjnym "Amicus" im. ks. Jerzego Popiełuszki, przy parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Udział w nich wezmą m.in. przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, bp Romuald Kamiński i członek Zarządu Głównego Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów bp Tadeusz Pikus oraz ambasadorowie krajów muzułmańskich.

Biskup Romuald Kamiński powiedział, że celem obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim jest bliższe poznanie się i dialog katolików i muzułmanów. Dodał, że hasło tego Dnia - "Abraham - ojcem wiary" - jest bliskie obu religiom.

- Podczas spotkań możemy porozmawiać, wymieniać myśli, podyskutować, a przede wszystkim pomodlić się, bo modlitwa jest najważniejsza i zbliża ludzi do siebie. Dzięki temu możemy się lepiej poznać, nawiązać więzi przyjaźni i wzajemnego zaufania - podkreślił biskup Kamiński.(...)

Muzułmanie w Polsce to głównie, słynący z lojalności wobec państwa polskiego, Tatarzy, których potomkowie osiedlili się na ziemiach Rzeczypospolitej 600 lat temu. Ponadto do tej grupy należą przybyli w ostatnich latach obcokrajowcy: Turcy, Bośniacy i Arabowie.

Imam Selim Chazbijewicz powiedział, że Dzień Islamu jest bardzo ważny dla polskich muzułmanów, bo jest on przykładem "otwarcia się polskiego Kościoła na islam, na dialog z islamem w duchu nauczania Jana Pawła II". (...)

Liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce ocenia się na 20-25 tys. osób.

« 1 »