nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

KAI/g

dodane 17.01.2007 15:30

Order Uśmiechu dla biskupa

Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu 5 stycznia zdecyowała o przyznaniu tego odznaczenia Biskupowi Antoniemu Długoszowi. Biskup zostanie udekorowany Orderem Uśmiechu 21 stycznia o godz. 10.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Bp Antoni Długosz ma 65 lat. Zajmuje się duszpasterstwem najmłodszych. Systematycznie występuje też od września 2003 r. w telewizyjnym programie "Ziarno".

Biskup Antoni często nazywany jest po prostu "biskupem od dzieci". Od wielu lat organizuje w parafiach i katolickich przedszkolach Msze św. dla najmłodszych, podczas których wygłasza, dostosowane do ich wieku homilie - dialogowane i śpiewane. Sam przygotowuje do nich pomoce: rysunki, rekwizyty. Wykorzystuje też nowoczesne środki audiowizualne.
Głosi rekolekcje dla dzieci również za granicą - w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Anglii, Rosji i Ukrainie. Jest autorem wielu książek dla dzieci.

Wydał niezwykłą płytę "Chrześcijanin tańczy - a ks. Biskup Antoni Długosz śpiewa." Płyta zawiera piosenki religijne, refleksyjne, patriotyczne i biesiadne.

Bp Długosz od 12 lat jest biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.
Założył ośrodek rehabilitacyjny dla narkomanów "Betania" w Mstowie pod Częstochową. Jest też kapelanem Domu Pomocy Społecznej dla Umysłowo Upośledzonych w Częstochowie.

Order Uśmiechu, którym zostanie udekorowany bp Długosz, to jedyne odznaczenie na świecie nadawane dorosłym przez dzieci. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność w danym roku przyniosła dzieciom najwięcej radości. Ceremonii wręczania orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie z uśmiechem.

« 1 »