nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/k

dodane 02.01.2007 15:50

Moc Natury i żubry

"Moc Natury" - pod takim hasłem rok 2007 będzie obchodzony w najstarszym w Polsce parku narodowym - Białowieskim Parku Narodowym. W tym roku będzie m.in. obchodzona 30. rocznica włączenia parku do sieci światowych rezerwatów biosfery UNESCO.

Ten prestiżowy tytuł nadano parkowi 17 stycznia 1977 roku, dwa lata później park wpisano także na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

W 2007 roku będzie też obchodzona 55. rocznica wypuszczenia na wolność pierwszych żubrów przez naukowców. Pierwsza para żubrów została wypuszczona na wolność z rezerwatu hodowlanego we wrześniu 1952 roku.(...)

Liczebność stada żubrów w polskiej części Puszczy Białowieskiej przekroczyła czterysta sztuk - ocenia Jerzy Dackiewicz, kierownik ośrodka hodowli żubrów w Białowieży. Jeżeli te prognozy się sprawdzą, zostanie pobity kolejny rekord liczebności żubrów w tej puszczy. Dokładna liczba żubrów będzie znana po dorocznym liczeniu, które na razie opóźnia się z powodu braku śniegu.

Zwierzęta liczone są bowiem przede wszystkim w kilkunastu miejscach ich stałego, zimowego dokarmiania, pozostałe po tropach na śniegu. Dackiewicz ocenia, że w tym roku urodziło się ok. 50-60 młodych. Ponieważ stado jest zbyt duże w stosunku do obszaru, na których bytuje, Białowieski Park Narodowy zwrócił się do ministra środowiska o zgodę na odstrzał selekcyjny czterdziestu sztuk starych i chorych. Szuka też możliwości przekazania lub sprzedaży zwierząt do innych hodowli w kraju i za granicą.

Białowieski Park Narodowy i park narodowy "Bieławieżskaja Puszcza" po białoruskiej stronie puszczy porozumiały się już w sprawie organizacji obchodów 600-lecia objęcia puszczy przez królów pierwszymi formami ochrony. Będzie to miało miejsce w 2009 roku.

« 1 »