nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

PAP/k

dodane 04.12.2006 08:04

Politechnika Gdańska w światowej bibliotece cyfrowej

Politechnika Gdańska przystąpiła do projektu stworzenia światowej biblioteki cyfrowej. Zgromadzone mają być w niej, w formie elektronicznej, dzieła naukowe i literackie z całego świata.(...)

Pierwszy dokument zeskanował w piątek rektor Politechniki prof. Janusz Rachoń. Była to karta tytułowa dzieła poświęconego architekturze, wydanego w Wenecji w roku 1642. Jego autor, Andrea Palladio, żyjący w latach 1508-1580, był wybitnym architektem, autorem projektów znanych kościołów i pałaców we Florencji oraz w Wenecji. (...)

Projekt realizowany ma być w dwóch etapach. W pierwszym zeskanowanych i udostępnionych do czytania w Internecie ma być milion książek. W bazie, oprócz plików tekstowych, zgromadzone będą również pliki z obrazkami, rysunkami czy wykresami. W drugim etapie zaplanowano rozszerzenie zasobów wirtualnej biblioteki do 10 milionów tytułów w ciągu 10 lat.

Projekt realizowany jest przez biblioteki amerykańskie, m.in. Bibliotekę Kongresu oraz uczelni: University of Washington, University of California Berkeley czy Stanford University; dołączyły do niego także biblioteki z Chin i Indii.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione