nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI/k

dodane 30.11.2006 17:18

Wspólna deklaracja papieża i patriarchy

Prawosławny patriarcha Bartłomiej I i Benedykt XVI podpisali w Stambule wspólną deklarację. Deklaracja ma na celu umocnienie więzi między Kościołami.

Deklaracja przypomina o trudnej sytuacji chrześcijan w różnych punktach naszego globu, cierpiących z powodu ubóstwa, wojny i terroryzmu, a także sprzeciwia się wykorzystywaniu ubogich, szczególnie kobiet i dzieci.

Podkreśla pragnienie, aby pokój zapanował "w sercu Bliskiego Wschodu, ziemi, gdzie żył, cierpiał, umarł i zmartwychwstał Chrystus". Dokument zachęca chrześcijan różnych wyznań do bliższych kontaktów a także do nawiązywania dialogu międzyreligijnego.

"Nasze braterskie spotkanie jest dziełem Boga i w pewnym sensie jego darem. Oby nasze spotkanie stało się znakiem i zachętą dla nas wszystkich, katolików i prawosławnych, abyśmy dzielili tę samą braterską postawę współpracy i jedności w miłości i prawdzie. Duch Święty pomoże nam przygotować dzień, w którym powróci pełna jedność, w czasie i sposobie, jakiego Bóg zechce. Wtedy będziemy mogli prawdziwie się radować" - czytamy w deklaracji.

Deklaracja kończy się zapewnieniem obu Kościołów o "otwarciu na dialog i współpracę".
Po złożeniu podpisów przez Bartłomieja I i Benedykta XVI w sali rozległy się gromkie brawa.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione