nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

PAP/k

dodane 13.11.2006 11:04

Portret ministra edukacji w szkole

Zdjęcie ministra edukacji Romana Giertycha zawisło w czwartek - z inicjatywy grupy uczniów i za zgodą dyrekcji - w auli Zespołu Szkół nr 1 w Tychach na Śląsku.

To wyraz poparcia dla ogłoszonego przez ministra programu "Zero Tolerancji dla przemocy w szkołach". Goszczący w czwartek w Tychach i Katowicach minister Giertych sceptycznie odniósł się jednak do tego pomysłu "Uważam, że wieszanie portretów ministrów nie jest najlepszym rozwiązaniem. - powiedział Roman Giertych (...)

Marcin Semik z czwartej klasy technikum, powiedział, że pomysł powieszenia portretu ministra w szkole zrodził się na przerwie, podczas rozmowy z kolegami o tych zmianach, które mają nastąpić w szkole. "Stwierdziliśmy jednogłośnie, że trzeba poprzeć taki program, bo (...) jest dla nas ważne, żeby szkoła była bezpieczna, żeby panował w niej porządek i jakaś hierarchia; żeby uczniowie nie wchodzili nauczycielom na głowę" - tłumaczył.

"Ten portret jest tylko i wyłącznie symbolem tego, że popieramy program, który powinien być już dawno wprowadzony, ale nie został.(...)"- dodał.

Zdania uczniów na temat akcji były podzielone, podobnie jak ich opinie dotyczące zmian, które chce wprowadzić w szkołach minister Giertych. Natomiast nauczyciele raczej niechętnie komentowali inicjatywę uczniów. Opiekunka szkolnego samorządu przyznała, że była nią zdumiona. Dyrektor szkoły nie widziała powodu, aby zabronić uczniom takiego działania.(...)

Przed powieszeniem w auli zdjęcia ministra autorzy tego pomysłu chodzili po klasach, pytając kolegów, co myślą o takim pomyśle. Jak mówią, poparło go ok. 80 proc. uczniów. Jednak uczniowie pytani w czwartek o to samo przez PAP byli zwykle sceptyczni wobec takiej inicjatywy.

"Niezręcznie mi kwestionować inicjatywę moich kolegów, ale czy portret to taki dobry pomysł?- powiedział Radek Jóźwiak z klasy III C liceum - "Portret to przesada. Z tego co słyszałem, to sam minister nie chce, żeby jego portrety wisiały w szkołach" - dodał.

Pomysł z powieszeniem w auli zdjęcia ministra nie podoba się też Szymonowi z III C. "Dla mnie to jest jakiś kult osoby, jednostki. To raczej nie bardzo (...). A opinie na temat jego programu są różne."

W Zespole Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka w Tychach uczą się dzieci i młodzież w wieku od 13 do 19 lat - w sumie ponad 1,4 tys. uczniów. Znajduje się tam gimnazjum, licea profilowane i ogólnokształcące oraz technikum.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione