nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

TVP/PAP/k

dodane 13.11.2006 10:41

Cyklon na Saturnie

Sonda Cassin przeprowadziła obserwacje huraganu, jaki miał miesjce na Saturnie. Widać było bardzo dobrze uformowane oko cyklonu. Informacje analizują teraz naukowcy.

Huragan ma około 8 tys. km średnicy, a w jego środku widać tzw. oko cyklonu, wokół którego piętrzą się chmury. Wiatr w huraganie wieje z prędkością 550 km/h, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Na zdjęciach widać również cień rzucany przez chmury oraz spiralne ramiona chmur rozciągające się od centrum huraganu. Chmury w pierścieniu są od 30 do 75 km powyżej tych, które znajdują się w środku.

Huragan na Saturnie różni się od ziemskich. - Wygląda jak huragan, ale wcale się tak nie zachowuje - powiedział dr Andrew Ingersoll z California Institute of Technology w Pasadenie (USA).

Sonda Cassini wykonała zdjęcia w ciągu trzech godzin 11 października tego roku, z odległości około 340 tys. km od planety.

Obserwacje, które będą prowadzone przez kolejne miesiące, powinny pomóc w zrozumieniu, jaką rolę w meteorologii tej części Saturna mają zmiany pór roku.


Sonda Cassini-Huygens - odbywa misję kosmiczna NASA, ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI. Ma na celu badanie Saturna oraz jego księżyców. Szczególnym obiektem jej badań jest Tytan. Sonda składa się z dwóch głównych elementów: orbitera Cassini, nazwanego na cześć astronoma Giovanniego Domenico Cassiniego, oraz próbnika Huygens, ochrzczonego tak na cześć astronoma Christiaana Huygensa.

Cassini jest pierwszym pojazdem, który wszedł na orbitę Saturna i czwartym, który zbliżył się do tej planety. Sonda wykonała bardzo dokładne zdjęcia pierścieni Saturna. .

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione