nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI/k

dodane 26.10.2006 09:03

Katecheza o św. Pawle

Benedykt XVI rozpoczął 25 października nowy cykl katechez. Poświęcone sa one postaciom pierwotnego Kościoła.

Ojciec Święty przedstawił Apostoła Narodów - św. Pawła. "Wśród osób szczególnie znanych w początkach Kościoła, którym będą poświęcone kolejne katechezy, na pierwszym miejscu trzeba wymienić św. Pawła. Nazwano go Apostołem Narodów. Jego osobowość i myśl poznajemy z Dziejów Apostolskich i z jego listów. Urodził się w Tarsie, stolicy Cylicji. Studiował Torę w znanej szkole Gamaliela. Widząc poważne zagrożenie dla religijnej tradycji żydowskiej ze strony szybko rozwijającego się chrześcijaństwa, stał się zdecydowanym przeciwnikiem i prześladowcą Kościoła.

Na drodze do Damaszku, dokąd udawał się z poleceniem aresztowania chrześcijan, przeżył niezwykłe spotkanie z Chrystusem, które przemienia jego życie. Z prześladowcy staje się apostołem. Początkowo naucza w Damaszku, a następnie w Syrii, Cylicji, na Cyprze, w Azji Mniejszej, Macedonii i Grecji. Prowadzi działalność apostolską w Efezie, Filippi, Tesalonikach, Koryncie, Atenach, Milecie. Nie bacząc na jakiekolwiek przeszkody, przeciwności, łącznie z więzieniem, całą swoją energię skierował na głoszenie Ewangelii. A takie świadectwo, dane zmartwychwstałemu Panu, przypieczętował męczeńską śmiercią poniesioną tu, w Rzymie w czasie prześladowań za cesarza Nerona. Swoim życiem św. Paweł zachęca nas: Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa".

Po wygłoszeniu nauki i streszczeniu jej w kilku językach pozdrowił obecnych na audiencji pielgrzymów z całego świata, m.in. Polaków z kraju i emigracji. :

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione