nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

PAP/a.

dodane 09.10.2006 09:41

Chomik, rybka, pies... na mszy

Właściciele koni, psów, kotów, chomików, świnek morskich, żółwi, papug a nawet rybek akwariowych uczestniczyli, wraz ze swymi pupilami, w polowej mszy św. odprawionej na błoniach kościoła w Choroszczy koło Białegostoku.
Uroczystość zakończyło błogosławieństwo zwierząt i symboliczne wypuszczenie białych gołębi.

Msza polowa w intencji zwierząt, to zapoczątkowany w Choroszczy kilka lat temu zwyczaj związany z przypadającym 4 października dniem św. Franciszka z Asyżu - patrona ekologów. Tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Zwierząt. Msza odprawiana jest w pierwszą niedzielę po tej dacie.

W tegorocznej uroczystości wzięło udział ok. 200-300 osób i ich pupili. Najwięcej było psów oraz koni: wierzchowych i zaprzęgowych. Na tych pierwszych w czasie nabożeństwa prezentowali się m.in. członkowie szwadronu kawalerii "Zaza" z Turośni Kościelnej, nawiązującego do tradycji Dywizji Kawalerii "Zaza", walczącej w kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Zwyczaj kultywowany w Choroszczy ma uwrażliwiać ludzi na potrzeby zwierząt. Jak podkreślał w homilii ksiądz Leszek Struk, proboszcz tamtejszej parafii Św. Jana Chrzciciela i Św. Szczepana Męczennika, chodzi także o poczucie odpowiedzialności za zwierzęta, które człowiek oswoił.

Jak mówił do zebranych, należy je szanować i opiekować się nimi, bo są dane przez Boga. "Możemy powiedzieć, że tak jak szanujemy zwierzęta, tak szanujemy i ludzi" - powiedział ks. Struk.

Mówił też, by zwracać uwagę tym, którzy zwierząt nie szanują i prosił o modlitwę o to, by szanując zwierzęta, coraz bardziej dostrzegano potrzebujących ludzi

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione