nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

PAP/k

dodane 27.09.2006 09:28

Tu mieszkał papież

Archidiecezja krakowska kupiła połowę domu przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie, w którym podczas okupacji mieszkał Karol Wojtyła.
W dawnym mieszkaniu Wojtyłów ma powstać izba pamięci.

Połowa budynku została kupiona od osoby prywatnej. Wartość transakcji jest tajemnicą. Właścicielka drugiej połowy kamienicy nie żyje, spadkobierca mieszka w USA. Kuria poszukuje go, by wykupić także resztę domu.

Budynek przy ul. Tynieckiej 10 jest bardzo zniszczony i wymaga generalnego remontu. Kuria ma nadzieję, że władze Krakowa pomogą jej w znalezieniu mieszkań dla rodzin zameldowanych tam na podstawie kwaterunku.

- Muzeum chcielibyśmy umieścić w tym samym miejscu, w którym było mieszkanie Wojtyłów, wykorzystując meble z tego okresu - mówił ks. Kabziński. Jego zdaniem, jeśli uda się porozumieć z lokatorami, remont i urządzenie muzeum potrwa około roku.

Podczas ostatniej pielgrzymki w 2002 r. Ojciec Święty zatrzymał się na Tynieckiej.

- Ze łzami w oczach popatrzył na ten dom, w którym mieszkał i w którym przeżył wielkie doświadczenie śmierci swojego ojca. Stąd myśl ks. kardynała Stanisława Dziwisza, by ten dom wrócił w jakiś sposób dla wszystkich. Aby każdy, kto chce w jakiś sposób spotkać się z papieżem, mógł spotkanie przeżyć również tam - wyjaśnił Kabziński. Widać tam ubóstwo, w którym papież, jako młody chłopak żył - dodał.

Karol Wojtyła mieszkał w domu należącym do jego wuja przy Tynieckiej 10 od lata 1938 do 1944. W lutym 1941 r. właśnie tam zmarł jego ojciec. Tam zadecydowała się przyszłość Karola - jesienią 1942 roku wstąpił do seminarium. W mieszkaniu tym odbywały się także próby Teatru Rapsodycznego. Na ścianie kamienicy jest pamiątkowa tablica.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione