nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

opoka/k

dodane 20.09.2006 09:59

Męczeństwo w Somalii

“Oby krew przelana przez wierną uczennicę Ewangelii stała się zaczynem nadziei w budowaniu prawdziwego braterstwa między narodami i we wzajemnym szacunku dla przekonań religijnych”.

To życzenie znalazło się w papieskim telegramie w związku z barbarzyńskim zabiciem w Somalii włoskiej zakonnicy. W imieniu Benedykta XVI kondolencje na ręce matki generalnej zgromadzenia misjonarek, do którego należała siostra Leonella Sgorbati, przesłał watykański sekretarz stanu. Kard. Tarcisio Bertone zapewnił zgromadzenie i bliskich zamordowanej siostry o modlitwie papieża za jej duszę.

Siostra Leonella Sgorbati jest kolejną ofiarą w trwającego od 1988 roku chaosu i przemocy w Somalii. W tym zdominowanym przez wyznawców islamu kraju trwają starcia między poszczególnymi plemionami.

Ataki na przedstawicieli Kościoła rozpoczęły się w lipcu 1989 r. Nienawiść do chrześcijaństwa wiązała się z jednej strony z wprowadzaniem gdzieniegdzie rządów islamskich trybunałów religijnych, a z drugiej z wojskowym zaangażowaniem w Somalii sąsiedniej Etiopii utożsamianej z chrześcijaństwem.

Zdaniem administratora apostolskiego Mogadiszu biskupa Giorgio Bertina, zabójstwo włoskiej zakonnicy mogło być jakoś związane z histerią wywołaną przez media po wykładzie Benedykta XVI w Ratyzbonie:

"Już dzień wcześniej miała miejsce duża manifestacja jako reakcja na słowa papieża. Jeden z lokalnych przywódców religijnych mówił także o zemście. Niestety, fanatyzm zaślepia ludzi i czyni ich nierozumnymi. Dlatego czyni się krzywdę tym, którzy niosą dobro"

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione