nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI/kb

dodane 05.09.2006 10:29

Pokój między religiami

"O świat pokoju - dialog religii i kultur" - tak brzmi temat tegorocznego międzynarodowego spotkania z cyklu "Ludzie i religie", organizowanego przez rzymską Wspólnotę św. Idziego.

Każdego roku spotkania są organizowane w innym mieście. Stanowią one kontynuację dnia modlitwy o pokój, zwołanego przez Jana Pawła II w Asyżu 27 października 1986 roku.

Z okazji 20. rocznicy tego wydarzenia tegoroczne spotkanie odbędzie się znowu w mieście św. Franciszka.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, a także najważniejszych religii Azji (…)

We wtorek o 17.30 przedstawiciele wspólnot religijnych modlić się będą w różnych miejscach Asyżu, po czym o 19.30 na placu przed dolnym kościołem bazyliki św. Franciszka wezmą udział w uroczystym zakończeniu spotkania podpisaniem "Apelu pokojowego 2006".(…)

Zdaniem organizatorów asyskiego spotkania, w czasach naznaczonych przez terroryzm i wojnę, religiom przypada ważna rola w życiu publicznym. Tym bardziej, gdy pewne ugrupowania starają się wykorzystywać religię je do swoich celów.

Udział w dialogu i modlitwie przedstawicieli różnych religii jest okazją do tego, "by jeszcze raz z mocą podkreślić, że pokój i tylko pokój jest imieniem Boga".

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Paul Poupard potępił przemoc „ w imię rekigii”.
"Każda zbrodnia w imię religii jest zbrodnią wobec religii" – powiedział. Zwrócił też uwagę, że konflikty nie wybuchają między religiami, lecz między ludźmi.
O ile uczestniczą w nich ludzie wyznający jakąś religię, "jest to w całkowitej sprzeczności z pokojowym orędziem tych religii"(...)

Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił w 1986 r. przedstawicieli religii świata do Asyżu, aby tam - każdy według swojej tradycji - modlić się o pokój na świecie. We wspólnej modlitwie uczestniczył wtedy m.in. dalajlama i arcybiskup Canterbury.

Po raz drugi Papież zwołał takie spotkanie w 2002 r. Od 1987 r. Wspólnota św. Idziego organizuje spotkania międzyreligijne "w duchu Asyżu" pod wspólnym hasłem "Ludzie i religie".

Za każdym razem odbywają się one w innym mieście. W kwietniu tego roku po raz pierwszy inicjatywa przekroczyła granice Starego Kontynentu. Tematem spotkania, które miało miejsce w Waszyngtonie, była "Odwaga dialogu religii i kultur". W 1989 roku, z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej, na miejsce spotkania wybrano Warszawę.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione