nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI/kb

dodane 04.09.2006 10:56

Benedykt XVI o św. Grzegorzu Wielkim

- Dzieciom i młodym rozpoczynającym nowy rok szkolny życzę sukcesów w zdobywaniu wiedzy i mądrości. Wszystkich zawierzam opiece Matki Bożej - powiedział Benedykt XVI do Polaków zebranych w Castel Gandolfo.

Poprzedzające modlitwę rozważanie Papież poświęcił postaci św. Grzegorza Wielkiego, papieża i Doktora Kościoła żyjącego w VI wieku.

Zdaniem Benedykta XVI, osoba Grzegorza powinna być wzorem nie tylko dla pasterzy, ale dla wszystkich, którzy zajmują się sprawami publicznymi.

Papież przypomniał, że Grzegorz Wielki sprawował najwyższe stanowiska państwowe zachowując prosty i ubogi styl życia.

Usiłował uniknąć wyboru na papieża, gdy mimo to został wybrany, poświęcił się Kościołowi, pamiętając, że wypełnia obowiązek i jest "sługą sług Bożych".

Św. Grzegorz miał słabe zdrowie. Mimo to prowadził intensywną działalność duszpasterską. Pozostawił bogatą korespondencję, piękne homilie i komentarze.

Przeprowadził reformę chorału, który od jego imienia został nazwany "chorałem gregoriańskim".

- Życie duszpasterza musi być (połączeniem) kontemplacji i działania, ożywione miłością, która "osiąga najwyższe szczyty, kiedy z miłosierdziem pochyla się nad głębokimi słabościami innych. Zdolność pochylania się nad cudzą nędzą jest miarą siły porywu ku górze" (II, 5) - cytował św. Grzegorza Papież Benedykt XVI.

Po modlitwie "Anioł Pański" Papież pozdrowił pielgrzymów w języku francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i polskim.

Do młodych z ruchu Focolari, przybyłych z różnych krajów, zaapelował: "W szkole Najświętszej Marii Panny bądźcie wiernymi uczniami Chrystusa i prowadźcie do Niego waszych rówieśników".

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione