nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI

dodane 29.08.2006 09:58

Kardynał o sporcie

"Kościół przywiązuje ogromną wagę do sportu. (...) Dobry sport wymaga dyscypliny, a dyscyplina służy z kolei kondycji duchowej człowieka" - stwierdza kard. Stanisław Dziwisz w książce "Więcej sportu...", opublikowanej przez Dom Wydawniczy "Rafael".

Bogato ilustrowana publikacja jest zapisem wywiadu, który z arcybiskupem Krakowa przeprowadzili dziennikarze CANAL+ Grzegorz Milko i Filip Surma.

Kardynał opowiada w książce o własnych sportowych pasjach, ale też o znaczeniu sportu w życiu Watykanu i Jana Pawła II. Papież - dowiadujemy się z wywiadu - nie tylko uprawiał sport, ale śledził wydarzenia sportowe i kibicował drużynom.

Audiencja u Ojca Świętego nie dawała jednak gwarancji wygranej - przyznaje żartobliwie kard. Dziwisz - wspominając, jak po sympatycznej audiencji u Papieża drużyny Meksyku, piłkarze przegrali z Romą 1:6.

Hierarcha poświęca wiele uwagi znaczeniu sportu dla rozwoju duchowego. "Współzawodnictwo w sporcie - twierdzi - jest zdrowe, pomaga człowiekowi rozwijać się w pełni i duchowo, i fizycznie". Jan Paweł II, zdradza kard. Dziwisz, nie tylko chętnie uprawiał sport, ale często łączył go z modlitwą i medytacją. Wysiłek fizyczny często też stawał się impulsem do pracy intelektualnej, dawał Papieżowi energię do pracy nad nowymi dokumentami.

Tekst wywiadu przeplatany jest kolekcją kilkudziesięciu unikalnych zdjęć. Zobaczymy na nich kard. Dziwisza na nartach w Białce, duszpasterza sportowców ks. Pawła Łukaszka w roli bramkarza hokejowego, mszę pojednania dla kibiców czy spotkania Jana Pawła II ze sportowcami.

Patronami medialnymi książki są: CANAL+, Radio Kraków Małopolska, Gloria24.pl, Piłka Nożna, Przegląd sportowy, Ozon.

Książkę rozprowadza księgarnia internetowa: Gloria24.pl.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione