nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

TVP/PAP

dodane 28.08.2006 09:07

Zadymiona Finladnia

Niebo nad Helsinkami i całą południową Finlandią od wielu dni pokrywają grube warstwy dymu. Niosą je wiatry znad północno–zachodniej Rosji, gdzie szaleją pożary lasów. W Helsinkach czuć spaleniznę. Ludzie chodząc po mieście zaczynają nosić maseczki ochronne.

W sąsiadujących z Finlandią rejonach Rosji naliczono w czwartek 146 ognisk pożarów obejmujących 1682 hektary lasu. Są to rosyjskie dane oficjalne. Natomiast Finowie twierdzą, że tylko w rejonach przygranicznych po stronie rosyjskiej spłonęło już 6 tys. hektarów.

Władze Helsinek radzą, by małe dzieci i osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego nie opuszczały domów. W powietrzu unosi się zapach spalenizny. Poważnie zmniejszyła się też widoczność na morskich wodach Zatoki Fińskiej.

Na początku tego tygodnia, jak donosił stołeczny dziennik „Helsingin Sanomat”, zanieczyszczenie powietrza pyłami w bardzo czystych Helsinkach, było porównywalne z poziomem notowanym w Mexico City – mieście uważanym za najbardziej zanieczyszczoną stolicę świata.(...)

Wg Fińskiego Instytutu Meteorologicznego kierunek wiatrów w najbliższych dniach nie ulegnie zmianie. Należy więc liczyć się z dalszym napływem nad Finlandię dymów i pyłów. Nie można też spodziewać się silniejszych opadów, które sprzyjałyby stłumieniu ognia.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione