nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

gazeta.pl

dodane 25.08.2006 08:53

Szkocka Jana Góra

Brytyjski biskup i polscy emigranci chcą stworzyć w Szkocji kopię częstochowskiego sanktuarium i przenieść tam zwyczaj corocznych pielgrzymek

Podczas gdy katolicy w naszym kraju będą w najbliższą sobotę na Jasnej Górze odnawiać śluby jasnogórskie, Polacy z Wysp już to zrobili. W zeszłą niedzielę w brytyjskim Pluscarden. To niewielka miejscowość w północno-wschodniej Szkocji. Właśnie w tamtejszym opactwie ojców benedyktynów znajduje się kopia sławnego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowana po wojnie przez polskich żołnierzy dywizji gen. Maczka jako wotum wdzięczności. To tam też ma się mieścić "Nowa Częstochowa", jak nazywają już to miejsce Polacy, którzy pracujący na Wyspach.
(...)

Kto wpadł na pomysł, by organizować dla Polaków na Wyspach pielgrzymkę analogiczną do pielgrzymki na Jasną Górę? Okazuje się, że sam bp Peter Moran z diecezji Aberdeen, na której terenie znajduje się Pluscarden. To ten sam kapłan, który niedawno gościł w Polsce, prosząc naszych biskupów o pomoc w obsłudze rosnącej liczby polskich katolików w Szkocji i wysłanie tam polskich kapłanów.
(...)

Kilka tygodni temu biskup wystosował do Polaków zaproszenie do pielgrzymowania. Księża przeczytali je na mszach i tak się zaczęło. Nikogo nie dziwi, że bp Moran tak bardzo troszczy się o Polaków z Wysp, bo stanowią oni coraz większy odsetek wiernych. Do tej pory w diecezji biskupa było tylko 5 proc. katolików, a napływ Polaków spowodował, że ta liczba zwiększyła się nawet o 100 proc.

W tym roku w pielgrzymce do Pluscarden uczestniczyło pół tysiąca Polaków, ale bp Moran ma nadzieję, że z roku na rok ich liczba będzie rosła. Musi liczyć się jednak z konkurencją. Przyciągnąć turystów z Polski zamierzają ponoć także duchowni z sanktuarium w Carfin koło Glasgow, gdzie również jest czczony wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej.

« 1 »