nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI

dodane 23.08.2006 12:37

Groby w Łętowicach

Trzy groby z pierwszego wieku naszej ery, biżuteria, oszczepy i włócznie - to efekt prac archeologicznych w Łętowicach k. Tarnowa.

Badania dobiegają końca. Wykopaliska prowadzono na terenie o powierzchni dwóch arów. Natrafiono na cmentarzysko, które jest jednym z nielicznych tego typu w dolinie Dunajca.

Tarnowscy archeolodzy zdobyli nową wiedzę na temat mieszkańców Małopolski żyjących w pierwszych latach po Chrystusie - powiedział archeolog Andrzej Szpunar z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Średnia wieku wynosiła ok. 40 lat, kilkunastoletni chłopcy byli już wojownikami o czym świadczą groty oszczepów w ich mogiłach. Znaleziono też szczątki kobiet z niemowlętami, co sugeruje zgony po porodzie z powodu braku higieny.

Tymczasem na jednej z posesji w Łętowicach w trakcie budowy kanalizacji natrafiono na naczynia gliniane. Tarnowscy archeolodzy starają się teraz o zgodę na przebadanie terenu. Jeśli potwierdzi się, że również tam są groby z I wieku, będzie to oznaczało, iż jedno z nielicznych cmentarzysk w dolinie Dunajca jest dwukrotnie większe niż początkowo zakładano.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione