nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP

dodane 23.08.2006 11:17

Pionierska operacja rekonstrukcji języka

Pierwszą w Polsce rekonstrukcję języka z odtworzeniem ruchomości i czucia tego organu przeprowadzono w poniedziałek w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach

Operowano 23-letniego mężczyznę, cierpiącego na nowotwór języka. Przed operacją bardzo cierpiał i mówił z trudem. Lekarze musieli mu usunąć cały język wraz z nasadą, dno jamy ustnej i węzły chłonne. Materiał do rekonstrukcji pobrano z uda pacjenta.
(...)

"Ten chory nie mógłby żyć bez rekonstrukcji, ponieważ ubytki byłyby za duże i nie mógłby korzystać z kluczowych dla życia funkcji" - powiedział dziennikarzom Adam Maciejewski z zespołu chirurgów rekonstrukcyjnych.

Po operacji chorego czeka radioterapia, a potem rehabilitacja, również z logopedą. Będzie mógł poruszać językiem, będzie też odczuwał nim ból czy zmiany temperatury, nie da się natomiast przywrócić funkcji smaku.

W zabiegu uczestniczył prof. Ron Yu z Centrum Raka im. Andersona w Houston w Stanach Zjednoczonych - jeden z najwybitniejszych chirurgów rekonstrukcyjnych na świecie.

To kolejna pionierska operacja, przeprowadzona w gliwickim Instytucie Onkologii. W lipcu 21-letniemu pacjentowi zrekonstruowano kość udową, zniszczoną przez nowotwór. Była to pierwsza w Europie i jedna z niewielu na świecie operacji tego typu.

« 1 »