nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP

dodane 21.08.2006 10:36

Odkrycie cmentarzyska

To już prawie miesiac minał opd czasu, gdy archeolodzy prowadzący wykopaliska w Aberdeen w Szkocji odkryli pozostałości prawdopodobnie jednego z najstarszych szkockich kościołów

Zespół naukowców, prowadzący największe w Szkocji prace wykopaliskowe pod wschodnią kaplicą kościoła św. Mikołaja w Aberdeen - zbudowanego w latach 1751-1755 - odkrył miejsce religijnego pochówku, które może pochodzić z VI w., a więc z czasów powstania miasta.

Według legendy Aberdeen zostało założone w 580 r. przez św. Machariusza.

Znalezisko oznacza, że XVIII-wieczny kościół św. Mikołaja wybudowany został w miejscu, gdzie przed wiekami stał jeden z najstarszych kościołów w Szkocji.

Jak dotąd badacze wydobyli 300 szkieletów, znacznie więcej niż wstępnie oczekiwano.

Zdaniem naukowców, ich odkrycie daje bezcenne możliwości zapoznania się ze starodawnymi praktykami pogrzebowymi.

Jak wyjaśniła archeolog Alison Cameron, udane wykopaliska tego typu w kościołach, odsłaniające fragmenty budowli i miejsca pochówku z najdawniejszych czasów, ujawniające liczbę pochowanych osób, zdarzają się niezwykle rzadko.

Niektóre z ciał pochowane były w trumnach wyłożonych kamieniem, inne w rozłupanych drewnianych kłodach.

Całe znalezisko zostanie ściśle zarejestrowane i zmierzone. Po zakończeniu wszystkich prac i badań szczątki zostaną ponownie umieszczone pod podłogą kościoła.

Naukowcy czekają na wyniki testów, jakim poddane zostały próbki pobrane ze stanowiska, w celu weryfikacji pochodzenia odkrycia.

« 1 »