nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

onet.pl

dodane 11.08.2006 10:09

Francja czci pamięć Jana Pawła II

3 września Jan Paweł II zostanie uhonorowany we francuskiej stolicy. Plac przed katedrą Notre-Dame będzie odtąd nosił imię polskiego papieża.

Ogłosi to oficjalnie mer Paryża Bertrand Delanoë, a towarzyszyć mu będą arcybiskup Paryża André Vingt-Trois, nuncjusz apostolski we Francji Fortunato Baldelli, kardynał Jean-Marie Lustiger i rektor katedry ksiądz Patrick Jacquin. Władze kościelne proszą Paryżan o liczne przybycie i złożenie w ten sposób hołdu zmarłemu papieżowi.

Według paryskiej tradycji powinno minąć co najmniej pięć lat od śmierci osoby, której imieniem ma być nazwany plac, aleja czy ulica. W przypadku Jana Pawła II od reguły tej odstąpiono, tłumacząć to tym, że Jan Paweł II odegrał w świecie wielką rolę, zwłaszcza jako obrońca praw człowieka.

Uroczystość odbędzie się na zakończenie wielkiej maryjnej procesji, która przejdzie przez całe miasto. „Osobowość Jana Pawła II, jego dzieła i jego czyny nie przestają być źródłem refleksji i modlitw również poza kręgiem katolickim” – mówi Villain.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione