nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021
dodane 21.06.2006 14:01

Katarzyna prymasem!

Kościół episkopalny w USA, jako pierwszy krajowy Kościół anglikański, wybrał 18 czerwca swoim prymasem kobietę. Katharine Jefferts Schori została 26. z kolei biskupem przewodniczącym tej liczącej 2 mln 300 tys. członków wspólnoty.

Nowa prymaska ma 52 lata i jest mężatką. Studiowała najpierw biologię i oceanografię, a dopiero później teologię. Święceń udzielono jej przed 12 laty. Sakrę biskupią otrzymała w roku 2001, zostając biskupem Nevady. W dwa lata później znalazła się wśród tych hierarchów, którzy opowiadali się za wyświęceniem biskupa homoseksualisty, Gene Robinsona.

Kościół episkopalny w Stanach Zjednoczonych zaaprobował święcenie kobiet już przed 30 laty, a pierwszą kobietę-biskupa mianowano tam w roku 1985. Był to pierwszy taki przypadek we Wspólnocie Anglikańskiej. Obecnie „biskupki” są jeszcze w dwóch innych jej Kościołach członkowskich: kanadyjskim i nowozelandzkim. W większości Wspólnoty Anglikańskiej – liczącej 77 mln wiernych – sakry biskupiej kobietom nie udziela się. 6 czerwca na spotkaniu z biskupami Kościoła Anglii kard. Walter Kasper przestrzegł anglikanów przed sakrą kobiet. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zwrócił uwagę, że nie jest to sprawa czysto dyscyplinarna i powoduje poważne problemy ekumeniczne. Urząd biskupa ma służyć jedności i decyzja w tej sprawie nie może stwarzać podziałów, a winno się ją podejmować w zgodzie z wiarą najstarszych Kościołów Wschodu i Zachodu.

żródło OPOKA

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione