Mistrz fortepianu
Jakub Szymczuk/FotoGość

Mistrz fortepianu

Brak komentarzy: 0

Adam Śliwa Adam Śliwa

publikacja 17.10.2024 10:42

17 października mija 175 lat od śmierci Fryderyka Chopina.

Na jego twórczości do dziś wzoruje się wielu twórców. Pozostaje jednym z najbardziej znanych Polaków. Chopin już od najmłodszych lat uważany był za cudowne dziecko. Zaczął uczyć się gry pod okiem mamy w wieku 4 lat. W 1830 roku wyruszył na pierwsze tournée po Europie. W jego trakcie dotarła do niego wiadomość o wybuchu powstania listopadowego w Polsce. Do kochanego kraju miał już nigdy nie powrócić. Jego utwory są w ogromnym stopniu przepełnione emocjami i polskością.

Umierający Chopin poprosił, by po śmierci jego serce przewieziono do Warszawy. Umieszczono je w lewym filarze nawy głównej kościoła Świętego Krzyża, przy ul. Krakowskie Przedmieście 3. Wisi tam także marmurowa tablica z epitafium: "Fryderykowi Chopinowi rodacy". Nad epitafium umieszczono cytat z Ewangelii św. Mateusza: "Gdzie skarb twój, tam i serce twoje".

Organizowany w Warszawie od 1927 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest najstarszym i najważniejszym konkursem fortepianowym na świecie.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..
, aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
Gość

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.