nasze media MGN 07/2024

pap/as

|

PAP

dodane 21.05.2024 09:34

Rekordowe czyszczenie

Wolontariusze usunęli 165 ton śmieci w ramach akcji Czysta Odra - poinformowali organizatorzy. Sprzątanie rozpoczęło się pod koniec kwietnia, wzięło w nim udział ponad 21 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec.

W sprzątaniu Odry i jej dorzeczy wzięło udział ponad 21 tys. wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec. Jak przekazano w komunikacie, łącznie zebrano 165 ton śmieci, co stanowi rekord w trzyletniej historii akcji.

"Między Nową Solą a Opolem zorganizowano 22 wydarzenia. Wśród organizatorów lokalnych inicjatyw pojawiły się stowarzyszenia, fundacje, WOPR, mariny, MOSiR, harcerze, szkoły, dom pomocy społecznej" - powiedziała Anna Adamczyk, koordynatorka regionalna Akcji Czysta Odra.

Organizatorzy akcji podkreślili, że znajdowane nad rzeką śmieci "często zaskakiwały uczestników akcji". Były to m.in. odpady wielkogabarytowe, jak sprzęt AGD czy meble, ale też odpady budowlane, stare ubrania, worki pełne śmieci.

"Najczęstszymi odpadami jak co roku były drobne odpady plastikowe, butelki po wodzie, butelki szklane i opakowania po żywności" – powiedziała Anna Adamczyk.

Sprzątaniu towarzyszyła akcja zarybiania #ODROdzenie, którą koordynowali specjaliści z Polskiego Związku Wędkarskiego. Łącznie do Odry i jej dopływów wpuszczono 1,5 mln ryb, m.in. szczupaków i sandaczy. Ma to pomóc w odbudowie bioróżnorodności po katastrofie ekologicznej z 2022 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..